Tento mat musí každý šachista znát zcela neomylně. Je potřeba ho procvičovat a umět ho zahrát zcela automaticky, téměř bez přemýšlení. Bránící hráč může zvítězit jen tehdy, pokud ten útočící udělá hrubou chybu. Pojďme podívat, jak správně zahrát tento mat.
Naším cílem je dosáhnout podobného postavení. Soupeřův král stojí na kraji šachovnice, jedna věž odřezává všechna ústupová pole, druhá pak dává šach a tím pádem i mat.
💡 Poznámka: Takto lze zmatovat krále na jakémkoliv okraji šachovnice. Záleží na nás, kam ho naše věže zaženou.
Jak ale krále donutit, aby ustoupil na kraj?
Věže se nejprve musí dostat do postavení, podobnému tomu na druhém diagramu: každá musí být na vlastním sloupci, aby se mohly volně pohybovat a nepřekážely si. Jedna věž vždy odřezává ústupová pole (v tomto případě věž na b4 zabraňuje králi na g5 v ústupu na čtvrtou řadu), druhá šachuje (věž na sloupci a táhne na a5 - šach, král ustupuje dále směrem “nahoru”). Věže se pak ve své úloze vystřídají: věž na sloupci a odřezává, věž na sloupci b šachuje. A tak se to opakuje až do matu.
Největší nebezpečí nám hrozí, když se soupeřův král dostane na jedno pole od naší věže - do jejího “slepého místa”, tedy diagonálně od ní (viz třetí diagram).V tomto případě nepropadejte panice. Využijte toho, že věž je mnohem rychlejší než král, přesuňte ji co nejdále od krále (na druhou stranu šachovnice na stejné řadě), přesuňte i druhou věž, aby ji král nemohl napadnout a v klidu pokračujte v zahánění krále na okraj.
Video na mat dvěma i jednou věží